Kornik – opis szkodnika drewna

Kornik to potoczna nazwa określająca chrząszcza z podrodziny kornikowatych. Nie jest zbyt lubianym owadem, gdyż uważany jest za szkodnika drzew. Żyje na całym świecie i głównie zasiedla drzewa osłabione na skutek różnych czynników, jak choroba czy susza. Jest to mały owad osiągający rozmiary od 0,6 mm do 13 mm i mający walcowaty kształt.

Kolor ich ciała może być szary, czarny lub brunatny. Korniki zazwyczaj żywią się łykiem i miazgą lub hodowanym przez siebie grzybem. Jednak niektóre gatunki upodobały sobie tkanki roślin zielonych i nasiona. W drzewach drążą tunele i komory, w których bytują i rozmnażają się. Takie działanie powoduje obumieranie drzew, dlatego są tak niechciane.

 

Korniki w drewnie – występowanie, szkody

Zdarza się, że nieraz w ścianach domu czy też jego wyposażeniu zauważone zostają żerujące robaki. Potocznie mówi się wtedy, że w danym miejscu pojawiły się korniki. Tak naprawdę są to jednak szkodniki drewna, do których grona zalicza się ogromną ilość różnorakich owadów. Kornik w ścisłym znaczeniu żeruje tylko w drewnie drzew żywych. Szkodniki drewna zwane potocznie kornikami mogą powodować znaczne szkody w postaci rozległych uszkodzeń obejmujących podłogi, konstrukcje dachowe, boazerie, słupy podporowe oraz meble.

 

Korniki – skuteczne zwalczanie

Korniki, czyli drewnojady potrafią wyrządzić niemałe stary, szczególnie jeśli zaatakują wartościowe lub zabytkowe meble. Poznaj kilka sposób na ich likwidację.

 

Jak pozbyć się korników?

Najskuteczniejszym sposobem poza stosowaniem wątpliwych sposobów domowych jest zastosowanie właściwych środków chemicznych. Korniki, jak większość insektów są podatne na permetrynę i deltametrynę.

Skuteczna również może być nafta, terpentyna i naftalina, które po wymieszaniu mogą posłużyć jako doraźny środek zwalczania. Jeśli zaatakowany przedmiot jest niewielkich rozmiarów, możemy zanurzyć przedmiot na krótki czas w roztworze i dać mu zadziałać. Alternatywną wersją jest zastosowanie iniekcji, czyli wstrzyknięć odpowiedniego środka za pomocą strzykawki do wydrążonych otworów, a następnie zalepienie ich żywicą.

Korniki lubą bytować w wilgotnym środowisku, dlatego można pokusić się o wysuszenie danego przedmiotu, jednak stwarza to ryzyko popękania drewna, natomiast jeśli korniki zaatakowały dużą powierzchnię, wniknęły głęboko w strukturę drewna, a my nie możemy uzyskać pełnego dostępu najlepszym wyjściem będzie oddanie usługi w ręce wykwalifikowanej firmy.

 

Korniki w drewnie – galeria – jak wygląda kornik